Според евродиректива, всички водомери, които са достигнали максималния срок за употреба от 10 години, трябва да бъдат заменени с електронни, а съгласно Закона това е заложено да се случи до 2026-та година. Голяма част от българските домакинства ще преминат на водомери с дистанционно отчитане, което се счита за по-точно и неподатливо на манипулации, свързани с дължимите за вода сметки.
Наредбата гласи, че смяната се отнася най-вече за топлите водомери, като за студените не е задължително. Въпреки това, препоръките на специалистите за монтаж е да се извърши подмяна и на двата вида в рамките на установения срок, за да се постигне по-голяма точност по време на месечното отчитане.
Какво представлява индивидуалният водомер и как се използва съгласно Закона?
За да има вода в едно домакинство, е нужно да се сключи договор с ВиК дружество, следвайки Наредба №4. Според Закона, същото това дружество трябва да е търговско, а предметът му на дейност да е канализация и водоснабдяване. Друго важно по темата:
- използваната всеки месец вода се отчита чрез монтаж на уреда, който може да бъде засичан чрез посещение на имота от страна на длъжностно лице – ако той е електронен водомер, потреблението се изчислява изцяло дистанционно съгласно Наредбата и в указания срок, напомнят от Хидро Старт София;
- ако в сградата има няколко потребители, във всяко едно домакинство трябва да извърши монтаж на индивидуален водомерен възел, който показва какво количеството вода е използвано на месечна база – нужно е да е монтиран по начин, по който да се осигурява безпроблемен достъп на длъжностното лице, което всеки месец ще посещава обекта, за да засече потреблението. Законът гласи, че ако отчитането е електронно, физическото присъствие на отчетник отпада. Изразходваната вода включва потреблението, което реализираме, използвайки чешмите у дома, бойлер, тоалетно казанче и други;
- Законът гласи, че задължителната смяна на водомери със срок на ползване от 10 години цели по-точно отчитане на водното потребление. Тенденцията е до 2026-та година всички домакинства да извършват монтаж на електронни устройства за изчисляване на използваната вода – топла и/или студена;
- потребителите е важно да знаят, че за изправността им следят от института по метрология, които правят метрологични проверка при поискване от страна на ползвателите – според Наредбата, диагностиката и/или смяната на водомерните възли би могла да бъде извършена след ремонт, регулярно, при нарушения, свързани с пломбата, както и при молба на оператора.
Изправността на водомерните възли гарантира получаването на акуратни сметки за вода всеки месец. В случай, че уредът е използван 10 години, той трябва да бъде проверен за неизправности, като услугата се извършва от оправомощените за целта лица и съгласно Закона, както и за сметка на потребителя. Възможно да се наложи и смяната им.
Как се извършва проверката на неговата изправност и от кого?
Топломерите и водомерите е добре да бъдат периодично проверявани според Наредбата, за са сме сигурни, че плащаме коректни сметки. Ето как се случва това според Закона:
- както вече стана ясно, това се извършва от специалисти, които са оторизирани за подобен вид дейности, които са законово-обвързани – обикновено се прави диагностика и/или смяна на уредите на всеки 10 години, но според Наредбата при възникнала ситуация монтажът може да се осъществи и по-рано. Например, ако системата за отчитане подава грешки цифри, това е достатъчна причина да се извърши проверка и да се установи проблемът в срок;
- дейностите, свързани с проверката и монтажа на водомерните възли, са няколко – първата стъпка е свалянето на уреда (демонаж) и диагностика. След като резултатите са готови, се извършва монтаж и апаратът се обозначава със специални символи (V и H), които посочват в коя позиция може да функционира (вертикална или хоризонтална);
- смяната на устройствата за отчитане на водното потребление се прави, когато е установена повреда. Според Закона, ВиК служителите изпращат предписания, които са обвързани със срок, в който трябва да се отстранят неизправностите. Наред с това се извършва и демонтаж на пломбата, а след като водомерът е ремонтиран, служител на дружеството идва отново, за да констатира промяната;
- важно е да се знае, че за поправката или монтажа на устройството плаща този, който е нанесъл повредата – потребителят или операторът. Наредбата гласи, че съществува и вариантът да се извърши смяна на водомерния възел с нов – в много случаи с електронен.
Смяната на стария уред за отчитане на водното потребление е дейност, която трябва да протича съгласно Закона за измерванията и Наредбата за метрологичния контрол. Студените водомери трябва да се заменят с нови в срок от 90 дни, а топлите – в рамките на 30 дни, след като е получено уведомително писмо. Ако смяната не се извърши, то в този случай се преминава на “база”. Монтажът на електронни апарати с електронно отчитане е сред практиките, които ще стават все по-чести, като Законът гласи до 2026-та година отчитанията да станат изцяло дистанционно.
До кога трябва да сменим старите водомери с нови според Наредбата?
Наредбата за използване на устройствата за отчитане на вода гласи, че всеки потребител е длъжен да осигурява на упълномощените лица достъп до апаратите. Освен това е нужно уредите да се използват само със знак за одобрен тип, да са технически изправни и да се пази целостта на пломбите. Когато са налице предписания от страна на оператора, свързани с реконструкцията или монтаж на нов водомерен възел, същите е важно да бъдат изпълнени в срок, гласи Законът.
Към днешна дата, ВиК уредите на стотици абонати са с изтичащ срок на ползване. Когато настъпи времето за смяната на уреда с нов (около 10 години), същият трябва да бъде подменен в срок от 90 (за студените) и в срок от 30 дни (за топлите) според Наредбата. Когато му е извършена само метрологична проверка, върху оловната пломба се отбелязва датата, на която се е случило това.
Вижте също такатехните услуги за: